Kadına şiddet verileri: 10 yılda 1 milyon 360 bin başvuru

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Şiddeti Önleme Merkezleri’ne (ŞÖNİM) Ocak 2013-Kasım 2023 döneminde şiddet gördüğü gerekçesiyle 1 milyon 360 bin 27 kadının başvurduğu öğrenildi.

Buna göre, Ocak 2013-Kasım 2023 döneminde ayda 10 bin 461, günde 366, saatte ise 15 kadın saldırıya uğradığını bildirdi.

Resmi veriler, CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin Bilgi Edinme Başvurusu’na gelen yanıtta belirtildi.

Birgün’den Mustafa Bildircin’e konuşan İlgezdi, kadına yönelik şiddetin ulaştığı boyuta tepki göstererek şunları söyledi:

“Kadına yönelik şiddetin boyutlarını en acı şekilde gösteren rakamlar bunlar maalesef. Üstelik baskı ve korku nedeniyle bu merkezlere ulaşamayan kadınlarımızın sayısı da bu oranlara dâhil değil. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çıkan iktidar, şiddeti her fırsatta meşrulaştırdığı için kadına yönelik şiddet sayıları katlanarak artıyor. Saatte 15 kadının şiddet görüyor olması yaşanan felaketi açıkça gözler önüne seriyor. Başvuru sayısının yüksekliğinin temel nedeni iktidarın eril dili, cezasızlığı öven, kadına şiddeti meşrulaştıran tutumudur.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x