SSK ve Bağ-Kur Emeklisinin Zam Oranı Netleşti: Yeni Maaş Tablosu Belli Oldu

28 Şubat’ta Meclis’ten geçen EYT düzenlemesiyle birlikte Türkiye’deki emekli sayısı 15 milyonun üzerine çıkarken, son yıllarda yaşanan yüksek enflasyon karşısında en fazla ezilen kesimlerin başında emekliler yer aldı.

Milyonlarca emekli, yetkililer tarafından yapılacak zam açıklamasına kulak kesilirken, 17-26 Ocak tarihleri arasında yatacak olan zamlı emekli maaşlarının tablosu ortaya çıktı.

EMEKLİLERİN ZAMLI MAAŞI NE KADAR OLDU?

TÜİK tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon verisinin yüzde 37.57 olarak belirlenmesi, Ocak ayında maaşlara yapılacak zam oranını da netleştirmiş durumda.

Meclis’in bir süredir kapalı olması ve henüz emekli maaş zammına eklenecek refah payı ve seyyanen artış oranının kesinlik kazanmaması, Ocak ayında yatırılacak maaşların yalnızca yüzde 37.57 oranında zamlanmasına neden olacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, aralık ayında aldıkları maaş oranlarına göre 2024 yılının ilk ayında bu rakamları hesaplarında görecek:

ZAM FARKLARI İLERLEYEN TARİHTE YATACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilerleyen günlerde açıklanması beklenen refah payı, seyyanen zam ve toplu sözleşme payının ardından emeklilerin maaşlarına alacakları yüzde 37.57’lik artışın üzerindeki ek zam, ilerleyen tarihlerde hesaplara yatacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülecek çalışmanın ardından emekliler için ödenecek kesinti bedelinin ay sonu ya da şubat ayı maaşlarına eklenmiş şekilde hesaplara yatırılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir