Savunma Bakanı Austin’in rahatsızlığını gizlemesinin ardından baskı artıyor: ABD Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyelerinden Pentagon’a mektup

T24 Dış Haberler

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin‘in hastaneye yatırılması, kanser teşhisi ve rahatsızlığı konusunda üst düzey yetkililere bilgi verilmemesi Pentagon üzerindeki baskı artıyor. ABD Temsilciler Meclisi’nden bir grup Cumhuriyetçi, Beyaz Saray ve Pentagon’daki üst düzey yetkililerin Savunma Bakanı Lloyd Austin’in hastaneye kaldırılması sürecinden haberdar edilmemesiyle ilgili Austin’e hitaben bir mektup yazdı. 

TIKLAYIN | ABD Savunma Bakanı Austin, hastaneye kaldırıldı; Biden yönetimi 3 gün boyunca durumdan haberdar edilmedi

Temsilciler Meclisi üyesi Claudia Tenney, 12 temsilciden oluşan bir gruba liderlik ederek Savunma Bakanı Austin’e bir mektup yazdı ve diğer ayrıntıların yanı sıra kimlerin açıklamayı geciktirme kararının bir parçası olduğunu sordu. Tenney, Austin’e, “Muharip komutanlarınızdan biri üç ya da dört gün boyunca görevlerini yerine getiremeseydi ve size bilgi verilmeseydi nasıl tepki verecektiniz?” diye sordu. 

Fox News tarafından elde edilen mektupta “Yoğun bakım ünitesinde dört gün geçirmenizi de içeren son hastaneye yatışınızla ilgili olarak Savunma Bakanlığı’nın (DOD) şeffaflık göstermemesinden ciddi endişe duyuyoruz” ifadeleri yer aldı. 

Mektup şöyle devam etti:

“Raporlara göre, kongre liderliği, Savunma Bakan Yardımcısı, Başkan, Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nin diğer üyeleri hastaneye yatışınızdan üç gün sonrasına kadar hastaneye yatışınız hakkında bilgilendirilmedi. Savunma Bakanı olarak ulusumuzun korunmasındaki kritik rolünüz göz önüne alındığında, hastanede geçirdiğiniz uzun süreyi Başkan ve diğer üst düzey ulusal güvenlik yetkililerinden gizlemiş olmanız son derece endişe vericidir”

Ne olmuştu?

Pentagon 5 Ocak’ta Austin’in elektif bir ameliyatın komplikasyonları nedeniyle 1 Ocak’tan beri hastanede olduğunu kamuoyuna açıklamıştı. Ancak daha sonra Politico’da yayımlanan bir haber, sadece medyanın değil, Beyaz Saray’ın en üst düzey yetkililerinin ve Pentagon’daki üst düzey yetkililerin de 4 Ocak’a kadar Austin’in hastanede olduğundan haberdar olmadıklarını ortaya çıkarmıştı. 

Bu açıklamanın yapılmaması iki partinin de endişelenmesine yol açmış, Temsilciler Meclisi ve Senato Silahlı Hizmetler komitelerindeki üst düzey Demokratlar ve Cumhuriyetçiler olayla ilgili daha fazla şeffaflık çağrısında bulunmuşlardı. 

Austin’in doktorları Salı günü prostat kanseri tedavisi gördüğünü açıklamıştı. Aynı gün Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, “Beyaz Saray’da hiç kimse bu sabaha kadar Bakan Austin’in prostat kanseri olduğunu bilmiyordu” demişti. 

TIKLAYIN | ABD Savunma Bakanı Austin’in prostat kanseri tedavisi gördüğü açıklandı

Bu arada, Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Mike Rogers, Çarşamba günü Austin’e bir mektup göndererek benzer şekilde Kongre’ye daha fazla cevap vermesi için baskı yapmıştı.

TIKLAYIN | ABD Temsilciler Meclisi’nde Savunma Bakanı Austin’in “gizlice” hastaneye kaldırılmasıyla ilgili resmi soruşturma

Rogers, “Dünyanın dört bir yanında çatışmalar yaşanırken, sizin ve Bakanlıktaki diğer kişilerin buna izin vermiş olması akıl almaz bir durumdur. Sadece sizin nerede olduğunuzu değil, aynı zamanda Bakanlığa liderlik etme kapasitenizi de çevreleyen bu düzeyde bir kafa karışıklığı, daha önce şeffaflığa olan bağlılığınıza olan az da olsa güveni sarsmıştır” diye yazmıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x