KOÜSİM, ‘Sağlıkta Simülasyon Haftası’nı kutladı

2018 yılından beri dünya çapında kutlanan “Sağlıkta Simülasyon Haftası”, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi’nde (KOÜSİM) düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Etkinlik haftası boyunca sağlık alanında eğitim gören öğrenciler çeşitli simülasyon uygulamalarına katılarak farklı tıbbi durumları yüksek teknolojik donanıma sahip hasta simülatörleri üzerinde deneyimleme şansına eriştiler.

Sağlık alanında eğitim gören öğrencilerin teorik bilgilerini pratik becerilere dönüştürebilmeleri için interaktif ve gerçekçi simülasyonlar sunan KOÜSİM, öğrencilere klinik deneyimi kazandırırken acil durum müdahaleleri, hasta bakımı ve iletişim gibi önemli sağlık becerilerini geliştirme fırsatı da sunuyor.

‘SİMÜLASYONLAR TIP EĞİTİMİNİ DAHA ETKİLİ HALE GETİRİYOR’

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Simülasyon, tıp eğitiminde kritik bir rol oynar çünkü öğrencilere gerçek hasta bakımı deneyimini güvenli bir ortamda sunar. Öğrenciler, teorik bilgilerini pratiğe dönüştürme fırsatı bulurken, hata yapma olasılığı da azalır. Bu sayede, tıp öğrencileri, klinik becerilerini geliştirebilir, acil durum müdahaleleri konusunda hazırlıklı olabilir ve iletişim yeteneklerini iyileştirebilir. Simülasyonlar ayrıca, özgüveni artırır ve tıp eğitimini daha etkili hale getirir. Böylece gelecekteki sağlık profesyonelleri için önemli bir eğitim aracına dönüşür.”

Dünya genelinde 2018’den bu yana kutlanan ve tıp eğitiminde sağlık simülasyonunun önemini vurgulayan “Sağlıkta Simülasyonu Haftası”nı, eğitim kurumları ve sağlık merkezleri farklı program ve etkinlikler düzenleyerek kutluyor.

Etkinlikle sağlık simülasyonunun, hastaların güvenliğini ve sağlık hizmetlerinin kalitesini artırma potansiyelini öne çıkarmak ve sağlık sektöründeki ilerlemelere katkı sağlamak hedefleniyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x