Emir Can İğrek, hayatını kaybeden müzisyen Onur Can Özcan için Van’da kütüphane yaptırdı

Şarkıcı Emir Can İğrek, 3 Haziran 2018’de İstanbul’da fiber teknenin batması sonucu hayatını kaybeden yakın arkadaşı müzisyen Onur Can Özcan’ın adını yaşatmak için Van’ın Gürpınar ilçesindeki okula kütüphane kurdu.

Köy okullarına yardım yapan gönüllülerden destek isteyen İğrek, Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yolaşan Köyü İlkokulu Müdürü Meryem Elek ile iletişime geçerek, arkadaşının adına okula bir kütüphane kurma talebini iletti. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gerekli izinleri aldıktan sonra çalışma başlatan İğrek, müzisyen Onur Can Özcan için okulun kullanılmayan bölümünü “Onur Can Özcan Kütüphanesi”ne dönüştürdü.

İçine raflar, oyun grupları, çalışma masası ve etkinlik alanı kurulan kütüphaneye, Dünyayı İyilik Kurtaracak Topluluğu tarafından resimler çizildi, getirilen kitaplar yerleştirildi.

‘YOLAŞAN KÖTÜ ARTIK BİZİM HİKAYENİN BİR PARÇASI’

Anadolu Ajansı’nın aktardığı habere göre, kütüphanenin açılışını çocuklar ve velileriyle gerçekleştiren şarkıcı İğrek, yaklaşık 2 ay süren çalışmayla her yaştan çocuğun yararlanabileceği bir kütüphane kurduklarını söyledi. Arkadaşının anısını burada yaşatacaklarını anlatan İğrek, “Bugün çok değişik duygular içindeyim. Ne yapacağımı bilemiyorum. İlk kez böyle güzel bir etkinliğin içindeyim. Çok heyecanlandım. Bizim için de öğrenciler için de çok anlamlı. Yolaşan köyü artık bizim hikayenin bir parçası. Onur Can’ın ismi artık burada yaşayacak. Gönlümüz hep burada olacak” dedi.

‘İYİ YERLERE GELEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ÖĞRENCİLER BU KÜTÜPHANEDE YETİŞECEK’

Okul müdürü Elek de görev yaptığı okulda daha önce savcı, hakim, doktor ve öğretmenlerin eğitim gördüğünü söyledi. Bunun devam etmesi için çaba gösterdiklerini dile getiren Elek, “Ülkeyi kurtaranların her zaman zor şartlarda okuyan çocuklar olduğuna inanıyorum. Öğrencilerim çok zeki ve çok iyi yerlere geleceklerine inanıyorum. Okumak için mücadele ediyorlar. İyi yerlere gelebileceğini düşündüğümüz bu öğrenciler, bu kütüphanede yetişecek. Bu kütüphane yine hakim, doktor ve savcılar yetiştirecek. Bu anlamda çok mutluyuz” diye konuştu.

Sınıf öğretmeni Berivan Kandemir ise “Burası daha önce atıl durumdaydı. İğrek’in destekleriyle kütüphaneye dönüştürdük. Çocuklarımıza bir desteğimiz olsun istedik. Kütüphanemizi boyadık, çocuklar için faydalı olmak istedik. Çocuklarımıza birçok kitap gönderildi. Hem biz mutluyuz hem de çocuklar çok mutlu” ifadelerini kullandı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x