Emekli maaşı ek zammı bugün belli olabilir

Memur ve memur emeklisinin yüzde 49,25’lik maaş artışına karşın, işçi ve Bağkur emeklisinin zam oranının 37,57’de kalması kamuoyunda beklentilere yol açarken ek zamla ilgili formülün bugünkü Kabine toplantısında netleşmesi bekleniyor.

Halihazırda 7 bin 500 lira olarak uygulanan en düşük emekli aylığının yükseltilmesine yönelik farklı senaryoların yer aldığı çalışma, bugün yapılacak Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Kabine toplantısının saat 14.00’te Beştepe’de başlaması bekleniyor. Kabinedeki değerlendirmelerin ardından neticelendirilecek çalışma, kamuoyuyla paylaşılacak ve yasalaşması için Meclis’e sevk edilecek.

Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklileri kümülatif olarak yüzde 49,25 zam alırken SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 ayda bir oluşan enflasyon oranında, yani yüzde 37,57 zam almıştı.

YILMAZ’DAN DENGE AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz zam farklarına ilişkin yaptığı konuşmada, ocakta düşük zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin temmuz zammının daha yüksek olacağını söyledi.

Dengeyi sağlamak için ocak ve temmuz zamlarını birlikte değerlendirerek yıl bazında aynı seviyeye getirecek formül üzerinde çalıştıklarını söyleyen Yılmaz, “Emeklileri enflasyona ezdirmeme prensibimizden uzaklaşmış değiliz ve tüm gayreti sarf ediyoruz.” dedi

AKP’Lİ GÜLER ORAN VERMEDİ:

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler ise emekliye zam düzenlemelerin de içinde olacağı yasa teklifini hafta başında Meclis’e sundu. Kabine sonrası kesinleşen emekli kök maaş zammı ve en düşük emekli maaşı için rakamlar bu kanun teklifi içerisine konulacak.

Güler dün TBMM’de yaptığı açıklamada, “Etki analizleri, bütçe imkanları değerlendiriliyor. Şu an oran verme imkanım yok. Bu değerlendirmelerin hepsini bakanlıklarımız yapıyorlar. Oran analizlerini bir bütün olarak değerlendirmemiz lazım. Ama ortaya çıkan net bir şey olmadığı için bir şey söyleme imkanım yok.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x