SOHR: IŞİD karşıtı koalisyonun Suriye’deki hava saldırılarında 16 kişi öldü

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), ABD öncülüğündeki IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon’un Suriye’nin doğusundaki Deyrizor ve iki ilçesindeki ‘İran destekli gruplara’ yönelik hava saldırıları hakkında açıklama yaptı. SOHR, saldırılarda Suriye askerleri dahil 16 kişinin öldüğünü duyurdu.

Gözlemevi’nin açıklamasına göre, IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon’un Suriye’deki üslerini hedef alan ve ABD’nin ‘İran destekli gruplar’ tarafından gerçekleştirildiğini açıkladığı saldırıların ardından koalisyonun Suriye’nin doğusundaki Deyrezor ili ve ona bağlı Elbukemal ve Meyadin ilçelerinde gerçekleştirdiği hava saldırılarında ‘İran destekli gruplar’ adına çalışan dokuz Suriyeli ve Suriye ordusundan üç kişi hayatını kaybetti. SOHR, ölen dört kişinin kimliklerinin tespit edilemediğini aktardı.

Ne olmuştu?

Suriye’de IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon’a ait bir üsse 23 Mart Perşembe günü düzenlenen ve ABD’nin ‘İran destekli gruplar’ tarafından düzenlendiğini açıkladığı saldırıda bir sözleşmeli personel öldü, bir sözleşmeli personel ile beş ABD askeri yaralandı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, konuya ilişkin açıklamasında, “Başkan (Joe) Biden’ın talimatıyla, ABD Merkez Komutanlığı kuvvetlerine, İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) ile ilişkili grupların kullandığı tesislere hava saldırıları yapılması yetkisi verdim. Bu saldırı, bugünkü saldırının yanı sıra, DMO ile ilişkili gruplar tarafından Suriye’deki Koalisyon kuvvetlerine yönelik son dönemde gerçekleştirilen bir dizi saldırıya yanıt olarak gerçekleştirildi” dedi. İngiltere merkezli SOHR da iki farklı bölgeye yapılan saldırıda ‘en az 11 İran yanlısı milisin hayatını kaybettiğini’ duyurdu.

ABD, 24 Mart’ta bir açıklama daha yaparak, ABD askerlerinin bulunduğu bir üsse daha saldırı düzenlendiğini, saldırıda can kaybı olmadığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından ABD savaş uçakları, Suriye’nin doğusundaki Deyrizor ve ona bağlı Elbukemal ve Meyadin ilçesinde, ‘İran destekli gruplar’a ait olduğu iddia edilen askeri noktalara hava saldırısı düzenledi.

Anadolu Ajansı’nın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, Deyrizor’da İran destekli grupların varlık gösterdiği bölgelerden ABD güçlerinin konuşlandığı Ömer petrol ve Kuniko gaz sahalarına akşam saatlerinden itibaren 20 civarında roket saldırısı yapıldı. Muhaliflere ait uçak gözlem evi, “Söz konusu saldırıların ardından ABD’ye ait savaş uçakları, Deyrizor ve doğusundaki Elbukemal ve Meyadin ilçesinde İran destekli yabancı terörist gruplara ait askeri noktalara hava saldırısı gerçekleştirdi” açıklamasında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir