Koç Holding’de yönetim kurulu toplantısı yapıldı

Koç Holding’in 59. Olağan Genel Kurul Toplantısı, holdingin İstanbul Nakkaştepe’deki genel merkezinde düzenlendi. Toplantıya Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel, Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu ve Koç Holding üst yönetimi ve hissedarları katıldı.

RAHMİ KOÇ’TAN YATIRIM HATIRLAMASI

Genel Kurul toplantısında konuşan Rahmi M. Koç, Maraş merkezli depremleri hatırlattı ve yaşanan acının büyük olduğunu söyledi. “Milli birlik ve dayanışma ruhuyla bu büyük felaketin de altından kalkacağımızdan şüphem yoktur” diyen Koç şöyle devam etti:

“Önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz projelerle birlikte, ülkemizin iyileşme sürecine hatırı sayılır miktarda maddi kaynak tahsis edeceğiz. Uygulamalarımız ve etkin risk yönetimi politikalarımız ile bu zorlu dönemde de ülkemiz için değer yaratmayı sürdürdük. 2022 yılındaki 40,5 milyar TL (2,4 milyar dolar) yatırımla beraber son 5 yılda yaklaşık 86 milyar TL (9,3 milyar dolar) yatırıma ulaştık. Memleketimize güvendik ve inandık.’’

‘BÜYÜMEYİ SÜRDÜRDÜK’

Ömer M. Koç da, “Kurucumuz Vehbi Koç’un ‘Devletim ve ülkem var oldukça ben de varım’ ilkesi ışığında, 97 yıldır olduğu gibi ülkemiz için sorumluluk üstlenmeye devam edecek ve toplumsal iyileşme sürecinde var gücümüzle bu büyük afetin yaralarını saracağız” dedi.

Koç Topluluğu’nun 2022’yi de çok memnuniyet verici finansal neticelerle geride bıraktığını vurgulayan Koç konuşmasına şöyle devam etti:

“Stratejik vizyonumuz doğrultusunda, 2022 yılında ülkemizde ve yurt dışında büyümeyi sürdürdük. Arçelik, Whirlpool’un Rusya’daki üretim ve dağıtım faaliyetlerini satın aldı; ayrıca Bangladeş ve Mısır’daki yeni fabrikalarının temellerini attı. Ford Otosan’ın Ford’un Romanya’daki fabrikasını satın almasıyla, ilk defa bir iş ortaklığımızda üretim faaliyetimizi yurt dışına taşıdık.

Geçen yıl yurt içindeki en büyük yatırımımız, Yapı Kredi’nin ilave yüzde 18 hissesinin UniCredit’ten satın alınmasını tamamlamak oldu. Cumhuriyetin ikinci asrında yapmamız gereken tek şey daha çok çalışarak, aklın ve bilimin yolundan gitmektir.”

ÇAKIROĞLU: ÇOK BAŞARILI BİR SENEYDİ

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da seneyi çok başarılı bir performansla kapattıklarını ifade etti: Çakıroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın en büyük şirketlerinin listelendiği Fortune Global 500’de geçen yıl da ülkemizi temsil eden tek şirket olmaktan kıvanç duyduk. Süregelen belirsizlik ortamında yıllardır elde edilen başarıların asıl nedeni, kararlılıkla hayata geçirdiğimiz dönüşüm iradesidir.

Bu kapsamda geliştirdiğimiz dijital yetkinliklerimizle artan verimliliğin, akıllı fabrikalarımızın, çevik yönetim ekiplerimizin, kaynak kullanımındaki zihniyet değişiminin, veriye dayalı karar verme disiplinimizin ve en önemlisi de bağlılığı her yıl daha da güçlenen, çağın yetkinlikleriyle donattığımız, benzersiz insan kaynağımızın başarımıza büyük katkısı olduğuna inanıyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir