Erdoğan ‘Gidiyorlarsa Gitsinler’ Demişti: ‘Doktor Yok’ Dedi Sağlık Çalışanını Rehin Aldı

Yurt dışında çalışmak için 2022 yılında Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) ‘İyi Hal Belgesi’ için başvuru yapanların sayısı 2 bin 685 olarak açıklanırken, 2023’ün ilk 3 ayında ise yurt dışına gitmek isteyen doktor sayısının 700 olduğu kaydedildi. Diyarbakır Devlet Hastanesi’ne gelen bir yurttaş, saatlerce doktor beklediğini ve kimsenin kendisiyle ilgilenmediğini iddia ederek sağlık çalışanını bıçakla rehin aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hekimlere “Gidiyorlarsa gitsinler, buralar boş kalmaz merak etmeyin” demişti. Doktorlardan Erdoğan’a yanıt gecikmedi ve “Gidecek olan hekimler değil” dediler. Erdoğan’ın bu sözleri herkes tarafından tepki çekmişti.

Türk Tabipleri Birliği (TBB), sosyal medyadan yaptığı açıklama ile 2023’ün ilk 3 ayında yurt dışına gitmek isteyen doktor sayısının 700 olduğunu bildirdi. TTB’den yapılan açıklamaya göre 2023’ün Mart ayında 235 doktor yurt dışına gitmek için başvuru yaptı. TTB’ye göre son 11 yılın ilk üç ayında en çok başvuru 2023’te yapıldı.

Olumsuz şartlar ve şiddet nedeniyle hekimler çareyi yurt dışına gitmekte buldu. Giden doktorların yerleri doldurulamadığı için sağlık sektöründe ciddi sorunlar meydana gelmeye başladı.

Odatv’nin haberine göre,Diyarbakır Devlet Hastanesi’nde yaşanan olay ise hastanelerdeki doktor sorununu bir kez daha gözler önüne serdi.

Hastaneye giden bir yurttaş, saatlerdir doktor beklediğini ve kimsenin ilgilenmediğini iddia ederek sağlık çalışanını bıçakla rehin aldı.

‘Başhekim gelsin’ diyen yurttaş, polisin ‘başhekimin yanına biz götüreceğiz’ demesiyle hastane çalışanını bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x