Diyarbakırlı depremzede kardeşler Havin ve Heval, çadırkentte antrenman yapıp madalyaları kaptı

İki kardeş, bulundukları kafileyle Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu tarafından 6-18 Şubat’ta düzenlenmesi planlanan şampiyonaya katılmak üzere Antalya’nın Kemer ilçesine giderken yolda Kahramanmaraş merkezli depremler meydana geldi.

Gençlik ve Spor Bakanlığınca, yaşanan deprem afeti nedeniyle ülkedeki tüm ulusal spor organizasyonlarının ikinci bir açıklamaya kadar durdurulduğunun açıklanması üzerine Diyarbakır’a dönen iki kardeş, evlerinin depremde hasar gördüğünü öğrendi.

Havin ve Heval Tuba, hasarlı evlerine giremedikleri için bir süre ailece Silvan kara yolu üzerinde kurulan çadır kentte kalmaya başladı. Hedeflerinden vazgeçmeyen iki kardeş, çadır kentte kaldıkları süreçte antrenmanlarını sürdürdü.

Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonunca Antalya’nın Kemer ilçesindeki Bahri Tanrıkulu Spor Salonu’nda 6-17 Mart’ta minikler, yıldızlar, gençler, büyükler ve veteranlar kategorilerinde gerçekleştirilen şampiyonaya katılan iki kardeşten Havin, minikler kategorisi “jiensu” dalında Türkiye birincisi, “chanquan” dalında Türkiye üçüncüsü, yıldızlar kategorisinde yarışan Heval Tuba ise “nanquan 32 from” dalında Türkiye üçüncüsü oldu.

Aileleriyle yakınlarının yanında kalan iki kardeş, yeni hedeflerine ulaşmak için Seyrantepe Spor Kompleksi’nde çalışmalarını sürdürüyor.

Wushu Kung Fu Antrenörü Muhammed Ramazan Şenol, Diyarbakır’da son zamanlarda wushu branşına büyük ilgi duyulduğunu söyledi.

Şampiyonaya Diyarbakır’dan 43 sporcuyla katıldıklarını ve 41 madalya kazandıklarını ifade eden Şenol, “60’ın üzerinde sporcumuz var ve müsabaka seviyesine gelen 30 sporcumuz mevcut. Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonası’na ülke genelinde 1944 sporcu katıldı. Dereceye giren sporcular bu yıl ülkemizde yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek” diye konuştu.

Şenol, depremzede iki kız kardeşin antrenmanlarını çadırda yapmalarına rağmen şampiyonada gurur verici bir başarı elde ettiklerini belirtti.

“Havin ve Heval Tuba kardeşler yaklaşık 1,5 yıl önce bize geldiler” diyen Şenol, iki sporcunun çalışmaların ardından ilk defa bir şampiyonaya katıldığını kaydetti.

Şenol, şampiyonaya giderken yaşanan depremde sporcu kardeşlerin evlerinin de hasar gördüğünü, bu nedenle çadır kentte kaldıklarını dile getirdi.

Türkiye şampiyonu 11 yaşındaki Havin Köse, arkadaşlarının sevdiği bu branşa ilgi duyduğunu ve bu şekilde çalışmalara başladığını belirtti.

Düzenli olarak antrenman yaptığını anlatan Havin, “Açık el ve silah kategorilerinde eğitim alıyorum. Depremde evimiz hasar gördü, çadırda kaldık. Antrenmanlarımı çadırda yaptım. Türkiye şampiyonu oldum, Avrupa Şampiyonası’nda da ülkemi en iyi şekilde temsil edip, şampiyon olmak istiyorum. En büyük hedefim ise dünya şampiyonu olmak.” diye konuştu.

Heval Tuba Köse ise depremden etkilenmelerine rağmen şampiyonada üçüncülük elde ettiği için mutlu olduğunu söyledi.

WUSHU NEDİR?

Wushu, Çin savunma sanatlarına verilen genel addır. Kelime olarak, güç iş, zor teknik ve sanat anlamına gelir. Wushu’da saldırı ve savunmanın yanında akrobasi ve baleye benzer koreografik hareketler sergilenir. Bununla beden ve ruhun uyumu sağlanılması amaçlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir