Bir günde 360 milyon dolarlık kripto varlığı satıldı

Fed‘in, faiz oranlarını artırma kararının, piyasalardan yüz milyonlarca doları tasfiye etmesiyle, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri önemli bir darbe aldı.

Birden fazla bankanın iflas etmesi; şimdiden likiditede bir artışa yol açarak niceliksel sıkılaştırma önlemlerinin önemli bir kısmının, yalnızca bir hafta içinde tersine çevrilmesine neden oldu.

Piyasa istihbarat firması Coinglass, son 24 saat içinde yaklaşık 360 milyon dolarlık kripto varlığının satıldığını bildirdi. Fed’in hamlesinin etkisi, dijital para dünyasında yankılandı ve yatırımcıları ve tüccarları, portföylerini ayarlamak için mücadeleyle bıraktı.

Fed’in Faiz Artışı, Bitcoin Tasfiyesini Tetikliyor

Fed’in Çarşamba günü enflasyona karşı koymak amacıyla faiz oranlarını 25 baz puan artırma kararının, kripto para varlıklarının tasfiyesini tetiklediğine inanılıyor.

Bu, son haftalarda ortaya çıkan ve Bitcoin’i 28.000 doların üzerinde dokuz ayın zirvesine çıkaran küresel bir bankacılık krizinin ortasında yaşandı. Yılın ikinci FOMC toplantısının yapıldığı gün, Bitcoin’in değeri daha da yükseldi ve neredeyse 29.000 dolara ulaştı.

Bununla birlikte faiz artırımı haberi geldiğinde Bitcoin fiyatı, kısa bir süreliğine 26.000 dolar aralığına düştü. Kripto piyasası takipçisi CoinMarketCap’ten alınan verilere göre bu gerilemeye rağmen kripto para birimi o zamandan itibaren toparlandı ve şu anda 28.065 dolardan işlem görüyor.

En Önemli Kripto Satışları

Kripto para biriminde tasfiye, yatırımcıların mali yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlayarak riski en aza indirmeye ve piyasaları istikrara kavuşturmaya yardımcı olur. Bir yatırımcı, kripto para birimine yatırım yapmak için kaldıraç kullandığında kârlarını büyütmek için bir komisyoncudan veya borsadan borç alır.

Ancak bu, aynı zamanda kayıpları marjlarını aşarsa pozisyonları otomatik olarak tasfiye edilebileceğinden onları daha büyük riske maruz bırakır. Diğer durumlarda bir yatırımcı, piyasa koşullarına yanıt olarak varlıklarını gönüllü olarak tasfiye etmeyi veya diğer yatırımlar için fonları serbest bırakmayı seçebilir.

Dijital para yatırımcıları, yaklaşık 33 milyon dolar değerinde Bitcoin sattı ve Ethereum’da (ETH) yaklaşık 19 milyon dolar kaybetti. Litecoin (LTC) ve XRP de sırasıyla 2,11 milyon dolar ve 1,22 milyon dolar tasfiye ile her biri 1 milyon doların üzerinde satış gördü.

Dogecoin’i destekleyen Elon Musk gibi etkili isimlerin, Fed’in faiz artırımı yaklaşımından vazgeçmesi yönündeki çağrılarına rağmen merkez bankası, onların tavsiyelerini dikkate almadı ve Silicon Valley Bank ve diğer bankalarla ilgili gelişmeleri takiben ana faiz oranlarını 25 baz puan daha artırdı.

Bu makale ilk olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir